Οδηγός φύλλου δεδομένων Impinj M780 M781
August 18, 2024 1247 Σχόλια
Φύλλο δεδομένων Impinj M780 και M781
Σύντομη παρουσίαση προϊόντος Impinj M780 και M781
Επισκόπηση chip ετικέτας RAIN RFID Impinj M780 M781
Τα Impinj M780 και M781 είναι chips ετικέτας RAIN RFID της σειράς M700, σχεδιασμένα για αναγνώριση αντικειμένων UHF όπου έχουν σημασία τα μεγαλύτερα δεδομένα EPC, η μνήμη χρήστη, η αξιόπιστη κωδικοποίηση και η γρήγορη απόδοση απογραφής. Σύμφωνα με το φύλλο δεδομένων Impinj M780 M781, και τα δύο chips λειτουργούν ως παθητικά εξαρτήματα RFID τύπου reader-talks-first στη ζώνη UHF από 860 MHz έως 960 MHz και συμμορφώνονται με τις απαιτήσεις EPCglobal Gen2v2 και ISO/IEC 18000-63:2015. Μπορούν να προσαρτηθούν ή να ενσωματωθούν σε πολλούς τύπους αντικειμένων, καθιστώντας τα κατάλληλα για προγράμματα σήμανσης μεγάλης κλίμακας που απαιτούν σταθερές αναγνώσεις σε περιβάλλοντα εφοδιαστική, αεροπορίας, αυτοκινητοβιομηχανίας, φαρμακευτικής, παντοπωλείου, δημόσιου τομέα και βιομηχανίας.
Σε σύγκριση με παλαιότερα chips ετικέτας γενιάς Monza, τα M780 και M781 εστιάζουν σε υψηλότερη ευαισθησία, βελτιωμένη αναγνωσιμότητα και ισχυρότερη ακεραιότητα δεδομένων. Συχνά εξετάζονται όταν η τυπική μνήμη EPC δεν επαρκεί ή όταν η ετικέτα πρέπει να φέρει πρόσθετα δεδομένα παραγωγής, ταυτοποίησης, παρτίδας, σέρβις ή κύκλου ζωής. Για κατασκευαστές που αναπτύσσουν ετικέτες RFID, ετικέτες, έξυπνη συσκευασία ή inlays ειδικού μορφότυπου, αυτά τα chips προσφέρουν δύο επιλογές μνήμης διατηρώντας παράλληλα τη συμβατότητα με την ευρύτερη οικογένεια σχεδιασμού κεραίας Impinj M700.
Επιλογές μνήμης και απόδοση ανάγνωσης
Η σημαντικότερη διαφορά μεταξύ των δύο μοντέλων chip είναι η κατανομή μνήμης. Το Impinj M780 παρέχει 496 bits μνήμης EPC και 128 bits μνήμης χρήστη, καθιστώντας το ισχυρή επιλογή για έργα που απαιτούν μεγαλύτερες δομές EPC ή εκτεταμένα κωδικοποιημένα αναγνωριστικά. Το Impinj M781 παρέχει 128 bits μνήμης EPC και 512 bits μνήμης χρήστη, που είναι καταλληλότερο όταν η εφαρμογή χρειάζεται πρόσθετα εγγράψιμα δεδομένα χρήστη στην ετικέτα. Και οι δύο εκδόσεις περιλαμβάνουν σειριοποιημένο TID 96 bits με σειριακό αριθμό 48 bits, βοηθώντας τα συστήματα να αναγνωρίζουν το chip και να υποστηρίζουν σειριοποιημένη παρακολούθηση αντικειμένων.
-
Ευαισθησία ανάγνωσης: έως -23.5 dBm με κεραία dipole.
-
Ευαισθησία εγγραφής: έως -20.5 dBm με κεραία dipole.
-
Εύρος λειτουργίας UHF: 860 MHz έως 960 MHz για παγκόσμια προγράμματα RAIN RFID.
-
Αντοχή NVM: 100.000 κύκλοι εγγραφής ή διατήρηση δεδομένων 20 ετών.
-
Τυπικός χρόνος εγγραφής: 3.2 ms για λειτουργίες Write, BlockWrite, Lock ή Kill έως 32 bits.
Αυτές οι τιμές καθιστούν τα chips χρήσιμα για αναπτύξεις μεγάλου όγκου όπου το περιθώριο ανάγνωσης, η βεβαιότητα κωδικοποίησης και η ταχύτητα απογραφής επηρεάζουν την απόδοση παραγωγής και την απόδοση στο πεδίο. Στον πρακτικό σχεδιασμό ετικέτας, η τελική απόσταση ανάγνωσης εξαρτάται ακόμη από τη γεωμετρία κεραίας, το υλικό του αντικειμένου, την ισχύ αναγνώστη, τη θέση τοποθέτησης, τη συχνότητα της περιοχής και τις περιβαλλοντικές συνθήκες.
Ανάλυση των προηγμένων λειτουργιών Impinj
Το φύλλο δεδομένων Impinj M780 M781 περιγράφει αρκετές λειτουργίες σε επίπεδο chip που βοηθούν τους ολοκληρωτές συστημάτων να δημιουργήσουν πιο ισχυρά συστήματα RAIN RFID. Το Enhanced AutoTune V2 προσαρμόζει τη χωρητικότητα εισόδου του chip σε κάθε ενεργοποίηση, βοηθώντας την ετικέτα να προσαρμόζεται σε διαφορετικές κεραίες, υλικά και συχνότητες λειτουργίας. Η τεχνολογία σύνδεσης Enhanced Enduro V2 υποστηρίζει αξιόπιστη προσάρτηση chip-σε-κεραία και μπορεί να βελτιώσει την απόδοση του ένθετο κατά την παραγωγή. Το Enhanced Integra V2 προσθέτει διαγνωστικά μνήμης, συμπεριλαμβανομένου ελέγχου ισοτιμίας και υποστήριξης MarginRead, ώστε η ποιότητα κωδικοποίησης να μπορεί να επαληθεύεται με μεγαλύτερη βεβαιότητα.
Το FastID μπορεί να επιταχύνει την απογραφή βάσει TID επιτρέποντας στους αναγνώστες να συλλέγουν πληροφορίες EPC και TID χωρίς ξεχωριστές εντολές πρόσβασης. Το TagFocus μειώνει τις περιττές αναγνώσεις ισχυρών ετικετών, επιτρέποντας στον αναγνώστη να εστιάσει σε ασθενέστερες ετικέτες μέσα σε πυκνούς πληθυσμούς. Η Λειτουργία Προστασίας μπορεί να καταστήσει μια ετικέτα RF-σιωπηλή για σενάρια ιδιωτικότητας και πρόληψης απωλειών έως ότου η σωστή ασφαλής ακολουθία εντολών την επαναφέρει σε κανονική λειτουργία. Η Λειτουργία Μικρής Εμβέλειας μπορεί να μειώσει την εμβέλεια ανάγνωσης κατά περισσότερο από 90% μέσω της εντολής Gen2v2 Untraceable, που μπορεί να είναι χρήσιμη για ελεγχόμενες ροές εργασίας σημείου πώλησης, ιδιωτικότητας ή θέσης σε λειτουργία.
Σημειώσεις ενσωμάτωσης για inlays, ετικέτες και κάρτες
Για κατασκευαστές ετικετών και inlays, τα M780 και M781 χρησιμοποιούν διαφορικά pads κεραίας RF+ και RF-. Τα chips είναι συμβατά με σχεδιασμούς κεραίας που χρησιμοποιούνται για αρκετά chips της σειράς Impinj M700, συμπεριλαμβανομένων των M730, M750, M770 και M775, γεγονός που βοηθά στη συντόμευση της μηχανικής εργασίας κατά την αναβάθμιση ενός δοκιμασμένου σχεδιασμού. Το μέγεθος του die είναι 424,7 µm επί 396,7 µm, με pads Enduro που υποστηρίζουν πρακτική προσάρτηση κεραίας. Οι πληροφορίες παραγγελίας αναφέρουν τα IPJ-M780A-A01 και IPJ-M781A-A01 σε μορφή wafer, με pads, λεπτυνμένα σε περίπου 120 µm και τεμαχισμένα.
Αυτά τα chips μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε μεταποιημένες ετικέτες RFID, ετικέτες ανάρτησης λιανικής, ετικέτες εφοδιαστική, βιομηχανικές ετικέτες και επιλεγμένα προϊόντα μορφής κάρτας όταν η κεραία και η στοίβα πλαστικοποίησης είναι σχεδιασμένες για απόδοση UHF. Για αναγνώστες RFID και ολοκληρωτές συστημάτων συστημάτων, η συμβατότητα με εντολές Gen2v2 είναι σημαντική επειδή το chip μπορεί να διαχειριστεί μέσω τυπικών λειτουργιών απογραφής, πρόσβασης, κλειδώματος, untraceable και μνήμης. Κατά την επιλογή έργου, οι μηχανικοί θα πρέπει να συγκρίνουν το μήκος EPC, τις ανάγκες μνήμης χρήστη, τις απαιτήσεις ιδιωτικότητας, την αναμενόμενη θερμοκρασία εγγραφής και τη φυσική μορφή του προϊόντος πριν επιλέξουν M780 ή M781.
Περιβαλλοντικές παράμετροι και αξιοπιστία
Το φύλλο δεδομένων καθορίζει εκτεταμένο εύρος θερμοκρασίας λειτουργίας από -40°C έως +85°C, ενώ οι λειτουργίες εγγραφής περιορίζονται από το μέγιστο 65°C του εκτεταμένου εύρους θερμοκρασίας Gen2. Οι συνθήκες αποθήκευσης και τα όρια αντοχής κατά τη συναρμολόγηση θα πρέπει να εξετάζονται πριν από θερμή πλαστικοποίηση, σκλήρυνση ή ειδική συσκευασία. Το chip προδιαγράφεται να αντέχει ηλεκτροστατική εκκένωση 2,000 V HBM, και η μνήμη της ετικέτας είναι σχεδιασμένη για μακροπρόθεσμη διατήρηση όταν χρησιμοποιείται εντός των αναφερόμενων συνθηκών. Για προσαρμοσμένη κατασκευή RFID, το chip είναι μόνο ένα μέρος του τελικού προϊόντος· το υλικό κεραίας, το συγκολλητικό, το υλικό όψης, η ενθυλάκωση και οι διαδικασίες δοκιμής πρέπει να ευθυγραμμίζονται με το περιβάλλον της εφαρμογής.
Συχνές ερωτήσεις για το φύλλο δεδομένων Impinj M780 M781
Ποιος είναι ο κύριος σκοπός του φύλλου δεδομένων Impinj M780 M781;
Το φύλλο δεδομένων παρέχει σε μηχανικούς και αγοραστές την τεχνική αναφορά που απαιτείται για την αξιολόγηση, κωδικοποίηση και ενσωμάτωση των chips ετικέτας RAIN RFID Impinj M780 και M781. Εξηγεί τη δομή μνήμης, τη συμπεριφορά της διεπαφής RF, την υποστήριξη εντολών Gen2v2, την ευαισθησία, τις απαιτήσεις σύνδεσης κεραίας, τα περιβαλλοντικά όρια, τις πληροφορίες παραγγελίας και τις ειδικές λειτουργίες Impinj που χρησιμοποιούνται σε σχεδιασμούς ετικετών UHF υψηλής απόδοσης.
Ποια είναι η βασική διαφορά μεταξύ Impinj M780 και Impinj M781;
Η διαφορά είναι κυρίως στην κατανομή μνήμης. Το M780 προσφέρει 496 bits μνήμης EPC και 128 bits μνήμης χρήστη, καθιστώντας το χρήσιμο για μακριά αναγνωριστικά EPC. Το M781 προσφέρει 128 bits μνήμης EPC και 512 bits μνήμης χρήστη, καθιστώντας το καλύτερο για εφαρμογές που χρειάζονται περισσότερα εγγράψιμα δεδομένα χρήστη στην ετικέτα.
Είναι τα Impinj M780 και M781 συμβατά με παγκόσμια πρότυπα RFID;
Ναι. Τα chips είναι σχεδιασμένα για συστήματα RAIN RFID και συμμορφώνονται με EPCglobal Gen2v2 και ISO/IEC 18000-63:2015. Λειτουργούν στη ζώνη UHF από 860 MHz έως 960 MHz, επιτρέποντας στους σχεδιαστές να δημιουργούν προϊόντα ετικετών για πολλαπλές περιφερειακές αγορές όταν η κεραία, οι ρυθμίσεις αναγνώστη και οι τοπικοί κανονισμοί συχνοτήτων λαμβάνονται δεόντως υπόψη.
Ποιες εφαρμογές είναι κατάλληλες για chips ετικέτας M780 ή M781;
Είναι κατάλληλα για εφαρμογές που απαιτούν αξιόπιστη σειριοποιημένη αναγνώριση, μεγαλύτερη μνήμη EPC ή χρήστη και γρήγορη απογραφή. Τυπικά παραδείγματα περιλαμβάνουν φαρμακευτικά προϊόντα, ιχνηλασιμότητα τροφίμων και παντοπωλείου, εξαρτήματα αεροπορίας, εξαρτήματα αυτοκινήτων, κρατικά περιουσιακά στοιχεία, ετικέτες εφοδιαστικής αλυσίδας, σήμανση λιανικής και βιομηχανική διαχείριση αντικειμένων. Η σωστή επιλογή chip εξαρτάται από το μήκος δεδομένων, τους κανόνες κωδικοποίησης και τον μορφότυπο ετικέτας.
Μπορούν τα M780 και M781 να χρησιμοποιηθούν σε υπάρχοντες σχεδιασμούς ένθετο της σειράς M700;
Το φύλλο δεδομένων αναφέρει ότι τα M780 και M781 είναι συμβατά με σχεδιασμούς κεραίας για αρκετά chips της σειράς M700, συμπεριλαμβανομένων των M730, M750, M770 και M775. Αυτό μπορεί να απλοποιήσει τη μετάβαση, αλλά ένα τελικό ένθετο θα πρέπει ακόμη να επανασυντονιστεί, να κωδικοποιηθεί και να δοκιμαστεί, επειδή η απόδοση της κεραίας αλλάζει με το υλικό, το μέγεθος, το συγκολλητικό και την επιφάνεια τοποθέτησης.
Ποιες λειτουργίες ασφάλειας και ιδιωτικότητας υποστηρίζουν αυτά τα chips;
Τα chips υποστηρίζουν λειτουργίες όπως Λειτουργία Προστασίας, Λειτουργία Μικρής Εμβέλειας, κοινούς κωδικούς πρόσβασης και kill, εντολές κλειδώματος και Λειτουργία Unkillable όταν χρησιμοποιείται με τη Λειτουργία Προστασίας. Αυτές οι λειτουργίες μπορούν να βοηθήσουν στον περιορισμό μη εξουσιοδοτημένης ανάγνωσης, στην προστασία επιλεγμένων περιοχών μνήμης, στη μείωση της εμβέλειας ανάγνωσης ή στην πρόληψη πρόωρης απενεργοποίησης της ετικέτας σε εφαρμογές όπου η ιδιωτικότητα ή η πρόληψη απωλειών είναι σημαντική.
Τι πρέπει να επαληθεύουν οι κατασκευαστές πριν χρησιμοποιήσουν αυτά τα chips στην παραγωγή;
Οι κατασκευαστές θα πρέπει να επαληθεύουν την προσαρμογή κεραίας, την ποιότητα σύνδεσης του chip, τους κανόνες κωδικοποίησης μνήμης EPC και χρήστη, τη συμβατότητα αναγνώστη, τη θερμοκρασία εγγραφής, τον χειρισμό ESD και την απόδοση της τελικής ετικέτας στο υλικό-στόχο. Θα πρέπει επίσης να επιβεβαιώνουν ποιο από τα M780 ή M781 ταιριάζει καλύτερα στη δομή δεδομένων του έργου πριν ξεκινήσουν τη μαζική παραγωγή ή την προσαρμοσμένη μεταποίηση.



